#1 | Kdy jste začali fotografovat a co vás k tomu přivedlo?

21. dubna 2015 v 14:24 | Daniela B. |  15 x fotograficky
Na tuhle otázku už jsem trochu odpovídala v úvodním článku o blogu a o mě, ale zkusím to tady popsat trochu podrobněji.
Moje první zkušenosti s focením by se daly datovat do roku 2008, kdy mi bylo nějakých čtrnáct, patnáct let. Dostala jsem k Vánocům od dědy Panasonic DMC-FZ7, což byl tehdy si myslím dost slušný foťák.
Kromě focení dovolených a výletů jsem ho používala hlavně já a to především na hraní. Neměla jsem žádné zkušenosti s focením a jediné využití tedy spočívalo v tom, že jsem občas v záchvatu tvořivost vyšla ven a prostě fotila, co mě napadlo. Ani mě nenapadlo, že bych se tím někdy mohla živit, byla to pro mě jen další "kreativní" činnost, kterou jsem v té době snažila rozvíjet spolu s kreslením, snahou o psaní povídek apod.
Stále mám většinu fotek uložených a teprve po několika letech jsem objevila fotky ("poklady"), které dokonce mají něco do sebe. Dost mě to překvapilo, protože jsem od fotek, kde je na sto snímcích ta jedna a samá kytka, moc nečekala.Někdy v roce 2010 nebo možná dřív či později, se rozbil blesk a většina fotek byla hrozně rozmazaná. Všechny fotky jsem vlastně fotila na automatiku a tak došlo k tomu, že mě fotit přestalo bavit...

Teprve minulý rok, resp. v někdy v červnu 2014 jsem začala sledovat jiné fotografy, především ty na facebooku, kteří tradičně založili stránku se svých jménem a přídomkem "photography". Paradoxně teď také patřím k nim, takže nemám co mluvit, ale při sledování některých takových stránek jsem si říkala, že bych to dokázala daleko líp. Začala jsem na internetu vyhledávat různé návody, týkající se isa, clony a času a pročetla snad stovku článků o tom, jak si vybrat zrcadlovku. Přítel mi v létě koupil ještě obyčejný kompakťák Canon Ixus, kterým jsem se snažila fotit, než jsem si během prázdnin vydělala na zrcadlovku. Naše rodina do té doby vlastně fotila pouze na mobily a mě tahle skutečnost při tisknutí některých fotek strašně vytáčela. Tudíž nebuďte moc překvapení, že jsem z Canona měla hroznou radost a používala ho jako naprosto kvalitní foťák. :D


Po měsíci a půl brigády jsem si ke konci srpna 2014 konečně koupila vytouženou zrcadlovku a dva objektivy k tomu. Měla jsem určitou částku, do které jsem byla ochotna jít a tak jsem přebírala a přebírala, dávala dohromady různé akce se setovými objektivy a špekulovala nad verzemi nejlepší tělo a k tomu nejlepší objektiv tak, abych se vlezla. Nakonec důležitou roli sehrál fakt, kdy jsem si mohla vyzkoušet Pentax K-30, který si koupil strýc. Vesměs jsem uvažovala pouze nad Nikonem a Pentaxem a nevím proč, Canona jsem nějak obešla. Možná vlivem toho, co jsem si někde přečetla nebo nějaké fámy, mám prostě doteď pocit, že Canon se vyplatí kupovat až jako full-framovou zrcadlovku. Alespoň můj současný názor na výběr o třídy lepší zrcadlovky, kterou v budoucnu plánuji, spočívá v tom, že budu vybírat z Canonu a Pentaxu, popřípadě jiné značky (pokud se stane zázrak a já budu boháč), ale Nikona neplánuji.

Abych se ale držela otázky, to co se mi na fotografování líbilo a pořád líbí je, že je to takové "osamělé" tvoření, pokud fotím krajiny, přírodu nebo macro a zároveň je to činnost, při které se lze setkat s nejrůznější škálou lidí, pokud fotím street foto nebo portréty. Pro asociála, kterého kdysi zajímala psychologie a myslí se, že má přece jenom trochu talentu co se týče nějakého estetična, dokonalá činnost.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama