#5 | Upravovat nebo neupravovat?

24. září 2015 v 12:11 | Daniela B. |  15 x fotograficky
Po dlouhé pauze jsem se konečně donutila trochu popřemýšlet nad dalšími příspěvky na blogu a rozhodla se pro další příspěvek do meme 15x fotograficky. Dnešním tématem je úprava fotek, poměrně hodně diskutované téma.

Téma krásně navazuje na předešlý příspěvek o digitálním či analogovém fotoaparátu. Hodně to spolu totiž souvisí.
Setkala jsem se totiž s diskuzemi, zda je možné vyvolávání v temné komeře považovat také za určitou úpravy fotky?
Já si myslím, že ano, ačkoliv procesu vyvolávání nerozumím do hloubky. I v temné komoře se výsledná podoba fotografie odvíjí od zvoleného fotopapíru a dalších proměnných, tedy záleží na člověku, jak výsledná fotka bude vypadat. Není to tak, že když se vyfotí, už s ní nejde nic víc dělat. Pravděpodobně tam nejsou takové možnosti jako v případě grafického editoru, ale stále nějaká úprava probíhá.
Ve Photoshopu lze klasicky upravit pouze základní věci, které by se daly přirovnat k těm samým úpravám, které probíhají při vyvolávání v temné komoře, ale nabízí možnost fotku zcela změnit, což je nejspíš to, co některým vadí. Už nejde o to, jak byla fotka pořízena, ale o to, co je s ní potom prováděno.Jak jsem se ale zmínila v minulém článku, nemyslím si, že by nějak záleželo na tom, zda je pravý fotograf ten, co fotky neupravuje nebo ten, co s nimi ve Photoshopu dokáže divy. Jde o zcela odlišné dovednosti, které k fotografii neodmyslitelně patří a hádat se, co je správné mi přijde hloupé.
Já jako člověk, co nedokáže vyvolat fotky analogově ze přirozeně zastávám té druhé skupiny, která říká, že na úpravách v grafických editorech není nic špatného.

I když si někdo řekne, že je to jednoduché, prostě poštelovat pár šipeček, sem tam něco posunout a z nedpovedené fotky uděláme veledílo, není to zase až tak snadné. Z naprosto nepovedené fotky ani Photoshop neudělá mistrovské dílo. A i k těm základním úpravám člověk potřebuje znalosti, aby fotka nebyla moc světlá, moc tmavá apod. Myslím si, že člověk, který se v tom nevyzná a pustí se do úprav dokáže i dobrou fotku nesprávnými úpravami zničit.

Na druhou stranu se musím ale vyjádřit i k míře takových úprav. Základní úpravy jsou bez problému. Retuše už jsou věc druhá. Já osobně fotky retušuju, ale v takové míře, aby se člověk na fotce ještě poznal. Nemyslím si, že vymazáním vrásek nebo nějakých zarudnutí a pupínků je zlo, které kazí fotku, spíše naopak. V případě, kdy je takových radikálních úprav moc a člověk na fotce vypadá jako figurína, už to tak dobré není. Snažím se najít takovou míru, kdy bude člověk sice na fotce vypadat líp než ve skutečnosti, ale tak, aby si byl stále co nejvíc podobný a vypadal přirozeně.


A věc, v které ještě nemám tak úplně jasno, jsou obří digitální úpravy fotek, různé fotomanipulace apod. Stále si myslím, že jde o určitý žánr fotografie, ale spíš než k fotografii už to má nakročeno z větší části k grafice. Z teoretického hlediska si netroufám nějak tohle škatulkovat sem nebo tam. Pro mě jde o specifický druh, který prostě spadá do obou směrů a je hloupost se hádat, zda je to víc to a nebo ono.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 VendyW VendyW | E-mail | Web | 1. listopadu 2015 v 17:03 | Reagovat

Nejideálnější je stav kdy se s fotkou nemusí vůbec nic dělat, ale takových moc nebývá. Zesvětlit, ztmavit, doostřit případně trochu přidat kontrast není žádné zlo. Zvlášť pokud jde o fotky které už nebude další možnost nafotit znovu. Co se týče retuší tak i těmi se dá někdy dost zachránit, ale teď mám na mysli retuše v krajině, kde je spousty rušivých elementů, nebo reflexy v objektivu, díky retuši se jich dá dobře zbavit. Něco jiného je opravdu úprava ve Photoshopu. Nejkřiklavějším příkladem toho jsou katalogy zahradnických firem nebo titulní stránky módních časopisů či přebaly cédeček mnoha zpěvaček ale i zpěváků. Tady povětšinou se originál od finální úpravy velmi, velmi liší. Já osobně proti základním či rozumným úpravám vůbec nejsem a sama jich hodně využívám.

2 Ina Ina | Web | 6. prosince 2015 v 18:17 | Reagovat

Já fotky,když je potřeba upravuji,ale pouze decentně..nejsem zrovna zastánce photoshopu...

3 ptpicture ptpicture | Web | 31. ledna 2016 v 16:17 | Reagovat

Když jde o digitální fotografii tak za mě určitě upravovat! Neupravená fotografie pro mě není hotová. Taky fotím a zkoušela jsem i vyvolávat fotky z filmu, píšu o tom na mém blogu, tak klidně mrkni :))

4 Imonka Imonka | 22. dubna 2016 v 11:00 | Reagovat

Krásná dívka, skvělá by zde byla fotka 360:

http://arcg.cz/cs/sluzby/3d-fotografie

5 SergiooA SergiooA | E-mail | 16. ledna 2017 v 19:15 | Reagovat

I found this page on 16th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it's not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Just search for:  pandatsor's tools

6 molly molly | 1. října 2018 v 8:41 | Reagovat

mám bezva tip na fotoknihy, které si můžete nechat vytvořit z vlastních fotografií na míru

https://www.printmall.cz/fotoknihy

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama