15 x fotograficky

#5 | Upravovat nebo neupravovat?

24. září 2015 v 12:11 | Daniela B.
Po dlouhé pauze jsem se konečně donutila trochu popřemýšlet nad dalšími příspěvky na blogu a rozhodla se pro další příspěvek do meme 15x fotograficky. Dnešním tématem je úprava fotek, poměrně hodně diskutované téma.

Téma krásně navazuje na předešlý příspěvek o digitálním či analogovém fotoaparátu. Hodně to spolu totiž souvisí.
Setkala jsem se totiž s diskuzemi, zda je možné vyvolávání v temné komeře považovat také za určitou úpravy fotky?
Já si myslím, že ano, ačkoliv procesu vyvolávání nerozumím do hloubky. I v temné komoře se výsledná podoba fotografie odvíjí od zvoleného fotopapíru a dalších proměnných, tedy záleží na člověku, jak výsledná fotka bude vypadat. Není to tak, že když se vyfotí, už s ní nejde nic víc dělat. Pravděpodobně tam nejsou takové možnosti jako v případě grafického editoru, ale stále nějaká úprava probíhá.
Ve Photoshopu lze klasicky upravit pouze základní věci, které by se daly přirovnat k těm samým úpravám, které probíhají při vyvolávání v temné komoře, ale nabízí možnost fotku zcela změnit, což je nejspíš to, co některým vadí. Už nejde o to, jak byla fotka pořízena, ale o to, co je s ní potom prováděno.


#4 | Digitál nebo film? Co vlastníte a používáte? Co se vám líbí víc?

19. června 2015 v 9:35 | Daniela B.
Už bylo na čase, podívat se na další téma projektu 15x fotograficky. Poslední článek jsem zveřejnila víc jak před měsícem. Přitom na tuhle otázku mám poměrně jasný názor a nebylo třeba nad tím nijak přemýšlet.

Použivám digitál samozřejmě. V dnešní době sehnat foťák na film a nechat si fotky vyvolávat ve fotolabu... proč? Samozřejmě bych ráda měla doma někde temnou komoru a vyvolávala si fotky sama, ale abych toho byla schopná, je to další investice peněz do kurzů a k čemu? Aby mi stouplo ego a mohla prohlásit, že jsem doopravdy fotograf, zatímco ti, co fotí na digitál se za plnohodnotné fotografy považovat nemůžou? Mě to přijde hodně nefér, i když chápu ty, kteří takové stanovisko vůči naší mladé generaci, kteří k filmu nejspíš ani nečuchnou, zastávají. A možná to tak není ani kvůli tomu, že neumíme vyvolat film, ale kvůli tomu, že dnes fotografem může být opravdu každý a ne každý je ochotný investovat peníze a čas, aby opravdu zjistil, co to znamená... být fotografem.

#3 | Oblíbený fotografický styl a proč?

12. května 2015 v 14:49 | Daniela B.
Na tuhle otázku je hodně těžké odpovědět, možná taky proto mi tak dlouho trvalo tenhle článek sepsat. Sama nevím, který styl je můj nejoblíbenější, snažím se vyzkoušet všechny. Ale pokud bych měla vybírat i podle toho, které styly nejčastěji vyhledávám, prohlížím si i u jiných fotografů, pak už to bude snazší.

Asi nejčastějším stylem jsou u mě portréty lidí. Hned od začátku mi bylo jasné, že lidi prostě fotit budu, ale například street fotografie naopak nejsou něco, co by mě lákalo. Než překonám nějaké rozpaky a vyjdu do ulic fotit náhodné kolemjdoucí, nejspíš uběhne ještě spousta času. Pokud jde ovšem o fotografování jednoho člověka, páru nebo rodiny, už takové zábrany nemám a naopak mě baví experimentovat a snažit se udělat takové fotky, které by se líbily.

#2 | Váš první fotoaparát a ukázka 5 snímků, které z něj považujete za nejpodařenější

22. dubna 2015 v 13:48 | Daniela B.
Za svůj první foťák považuji Panasonic DMC-FZ7. Už jsem se o něm zmiňovala v první otázce a taky o tom, že mu přestal fungoval blesk, kvůli čemuž jsem přestala používat. Stále ho mám někde doma, tak ho musím vyhrabat a zkusit, jak bych s ním fotila dneska, což mě momentálně hodně zajímá. Když už vím, co je to clona, čas a iso, tak blesk ani nebude potřeba.
Díky této otázce jsem si po dlouhé době procházela staré fotky a našla hned několik, které se mi hodně líbí, ale tenkrát bych je s klidným srdcem vymazala a považovala je za nepovedé.
Kromě těch, které jsem upravila jako černobílé jsou všechny minimálně upravované, maximálně na nějaké ty miš maše s histogramem a přidání kontrastu. Jde vidět, že i úplný amatér dokáže na automatiku vyfotit něco zajímavého. :D

#1 | Kdy jste začali fotografovat a co vás k tomu přivedlo?

21. dubna 2015 v 14:24 | Daniela B.
Na tuhle otázku už jsem trochu odpovídala v úvodním článku o blogu a o mě, ale zkusím to tady popsat trochu podrobněji.
Moje první zkušenosti s focením by se daly datovat do roku 2008, kdy mi bylo nějakých čtrnáct, patnáct let. Dostala jsem k Vánocům od dědy Panasonic DMC-FZ7, což byl tehdy si myslím dost slušný foťák.
Kromě focení dovolených a výletů jsem ho používala hlavně já a to především na hraní. Neměla jsem žádné zkušenosti s focením a jediné využití tedy spočívalo v tom, že jsem občas v záchvatu tvořivost vyšla ven a prostě fotila, co mě napadlo. Ani mě nenapadlo, že bych se tím někdy mohla živit, byla to pro mě jen další "kreativní" činnost, kterou jsem v té době snažila rozvíjet spolu s kreslením, snahou o psaní povídek apod.
Stále mám většinu fotek uložených a teprve po několika letech jsem objevila fotky ("poklady"), které dokonce mají něco do sebe. Dost mě to překvapilo, protože jsem od fotek, kde je na sto snímcích ta jedna a samá kytka, moc nečekala.


15 x Fotograficky

21. dubna 2015 v 14:03 | Daniela B.
Tenhle projekt mě velmi zaujal, když jsem si četla na jiných blozích odpovědi. Už při čtení jsem uvažovala, jaký názor mám ohledně fotografií já a nedalo mi to, abych se taky nezapojila.


>> O T Á Z K Y
6 | Barevné nebo černobílé fotografie?
7 | Váš typický rukopis - něco, co vaše fotografie odliší od ostatních. Máte ho?
8 | Jak vidíte svoji budoucnost ve fotografování? Koníček nebo profesionál?
9 | Ateliér, exteriér nebo interiér? A proč?
10 | Vysněný fotoaparát a objektiv. Proč zrovna tohle vybavení?
11 | 5 fotografií za poslední měsíce, které považujete za nejpovedenější a okolnosti jejich vzniku.
12 | Kde berete inspiraci při fotografování?
13 | Oblíbený fotograf (český nebo zahraniční) a co na něm nejvíce oceňujete?
14 | Vztahy mezi fotografy - přátelé nebo konkurenti? Jak by to mělo být podle vás? Jak si myslíte, že je to v ČR?
15 | Podle jakého kritéra budete spíš hodnoti fotku - nápad nebo technické provedení?

 
 

Reklama